Zotavení po císařském řezu: hodinu po hodině

Často se mluví o rekonvalescenci po vaginálním porodu. Ale co můžete očekávat po porodu císařským řezem?

Prvních 24-72 hodin po císařském řezu může být náročných

0-24 hodin: Jednotka intenzivní péče. Císařský řez je náročná operace břicha. Proto musíte být na nějaký čas převezena na JIP, kde budou sestry monitorovat vaše životní funkce a vaginální krvácení. Je možné, že zde strávíte jen pár hodin, případně si vás zde nechají jeden den. Jakmile dojdete na toaletu nebo do sprchy, bude vám odstraněn katétr a můžete být z JIPu propuštěna. S odeznívajícími účinky anestezie je často spojena i žaludeční nevolnost. Výhodou je, že pokud během operace nenastaly žádné větší komplikace, můžete bez problému chovat své miminko a začít kojit.

24-120 hodin: Oddělení šestinedělí. Anestezie už odezněla. Jakmile budete schopna sama vstát a dojít si na toaletu, budete převezena na oddělení šestinedělí. První vítězství! V tuto chvíli můžete začít trpět velmi bolestivou plynatostí, jak tělo přichází k sobě. Nicméně i tak budou zdravotní sestry chtít, abyste se začala hýbat co nejdříve, protože pohyb jen pomůže rychlejšímu zotavení. Je možné, že se bolest po 18 hodinách po operaci zhorší. To je ale naprosto normální. Odezněly poslední zbytky anestetik a nervy přicházejí k sobě. Nestyďte se proto požádat o čípek proti bolesti! Drog v tomhle případě není nikdy dost.

Kvůli jizvě byste měla mít pohodlné poporodní kalhotky, které budou mít dostatečně vysoký pas a nebudou tlačit do rány. Zásobte se proto Frida mom jednorázovými kalhotkami, navrženými speciálně pro maminky po císařském řezu. Díky složení obsahujícímu mikrovlákno a Spandex jsou neskutečně pružné. Vysoký pas je zase zárukou, že se nebudou rolovat dolu přes jizvu. 

Co si budeme povídat, jít na toaletu po císařském řezu není procházka růžovým sadem. Čůrání může být v pořádku, ale vaše vnitřní orgány dostaly pořádně zabrat a dojít si na velkou tak bude náročné. Vyzkoušejte glycerinové čípky, ale i tak bude tlačení a práce střev pravděpodobně dráždit pooperační ránu a zhoršovat bolesti břicha. Frida Mom intimní sprška se zahnutým hrdlem vám pomůže očistit “Vagi” bez nutnosti se předklánět. Navíc s ní můžete čistit i okolí jizvy.

Jakmile budete doma, šetřete se

Jen zvyknout si na nový život s novorozencem je těžké samo o sobě. Je ale důležité, abyste nezapomínala ani na sebe. Cca osm týdnů po císařském řezu byste neměla zvedat žádné předměty těžší než vaše miminko. Stejně tak bude obtížné se předklánět. Nebuďte na sebe přísná a nedělejte víc, než vám vaše tělo dovolí.

Pár tipů:

  1. Vyhýbejte se chůzi po schodech. Pokud bydlíte v patrovém domě, vytvořte si základnu v přízemí, kam si přestěhujete nejnezbytnější věci pro sebe i miminko, abyste nemusela chodit po schodech několikrát denně. Stejně tak pro vás bude náročné nasedat a vysedat z auta. Naučte se vstávat z postele přes bok, stejně jako se doporučuje už během těhotenství. Nejprve se přetočte na bok, dejte nohy ven z postele, opřete se o ruku, a až pak se zvedněte.
  2. Je důležité se o jizvu pečlivě starat a udržovat ji dokonale čistou.
  3. Podporujte stahování dělohy tak, že budete ležet na břiše. Nečekejte, že se vám děloha sroluje stejně rychle jako u vaginálního porodu. Trvá až rok, než se vrátí do původního stavu.
  4. Díky postýlce se stahovací bočnicí se nebudete muset pro miminko naklánět přes ohrádku.
  5. Hodně choďte, i když to může bolet. Čím dříve začnete, tím díve vám bude lépe. Naopak cvičení jako je běh nebo jóga se vyhněte, dokud vám to nepovolí doktor (obvykle cca osm týdnů po porodu).

Jizvu především udržujte čistou a používejte materiály, které ji nebudou dráždit (Frida Mom jednorázové kalhotky tak budou vaším nejlepším přítelem nějakou dobu. Vytvořte si pořádnou zásobu!). Dávejte pozor, aby se do rány nedostala žádná infekce. Tu poznáte podle začervenání, otoku, hnisu nebo krvácení. Svědění je naopak normálním příznakem hojení. Abyste si od něj ulevila, můžete si na jizvu přiložit Ice Maxi vložku s chladícím účinkem. Pomůže nejen proti svědění, ale poslouží i jako ochranná vrstva, když budete nosit nebo kojit své miminko, které tak nebude do citlivé rány narážet a dřít se o ni.

Jak vidíte, zotavení z císařského řezu se v některých věcech liší od zotavení po vaginálním porodu a může trvat trochu déle. Ale s trpělivostí a přípravou budete fit co by dup.

Poslouchejte své tělo a odpočívejte, kdykoliv bude zapotřebí. Spěte, když spí vaše miminko. Nestyďte se požádat o pomoc svého partnera, rodiče, přátele nebo sousedy! Císařský řez je závažná operace a rekonvalescence tak bude nějakou dobu trvat.